Wizyta w gabinecie
Chcąc zasięgnąć porady dietetycznej w gabinecie należy umówić termin wizyty telefonicznie tel. 519-790-190 w godz. 11:00 - 18:00
Chcąc zasięgnąć porady on-line neleży skontaktować się pisząc wiadomość e-mial na adres: gabinet@naturwit.pl w tytule maila wpisując "konsultacja on-line"
UMÓW WIZYTĘ I PRZYGOTUJ SIĘ DO NIEJ
Podczas rozmowy telefonicznej czy w kontakcie mailowym należy wstępnie określić o jaki rodzaj usługi chodzi:
- sama konsultacja
- wizyta kontrolna
- ułożenie diety (proszę nakreślić problem – chęć schudnięcia, przytycia, choroby, dolegliwości)
- badanie nietolerancji pokarmowych
- rodzaj konsultacji: stacjonarna, telefon, e-mail
WIZYTA
- Na wizytę należy zabrać całą dokumentację lekarską oraz listę zażywanych leków. Zbierz wszystkie dokumenty, poproś swojego lekarza o ich wydanie.
- Przed wizytą polecam zaprowadzić dzienniczek żywieniowy. Należy prowadzić go około 7 dni (dobrze jak obejmuje dzień powszedni oraz weekend). Posłuży on do ocenienia dotychczasowego stylu życia, godzin spożywania posiłków, składu i jakości spożywanej żywności. W tym czasie należy odżywiać się tak jak zawsze i nie należy niczego zmieniać notując dokładnie wszystko co spożywamy i pijemy zaznaczając godziny.
- Jeśli jesteś na diecie – zabierz ze sobą obecny plan dietetyczny czy „rozpiskę dietetyczną”.
- Jeśli konsultacja odbywa się on-line lub telefon należy przesłać wszystkie materiały/ badania/ wynki i potwierdzenie wpłaty na 2 dni przed konsultacją na adres gabinet@naturwit.pl w tytule maila "konsultacja -dieta" a w treści maila sprecyzować rodzaj kontaktu. Płatność za konsultację jest z góry.
JAK PRZEBIEGA PIERWSZA WIZYTA?
* Pierwsza wizyta trwa do 55min.
* Podczas wizyty analizowany jest dotychczasowy sposób odżywiania się (analiza dzienniczka żywieniowego), dotychczasowa aktywność fizyczna, omówieniu podlega ankieta, badania krwi, dokumentacja medyczna, zbierany jest wywiad o pacjencie. Wywiad o pacjencie – to szereg pytań mających na celu bliższe poznanie pacjenta, nawyki i zwyczaje żywieniowe, współistniejące choroby oraz dolegliwości zdrowotne, zalecenia lekarskie, zażywane leki, psychologiczny aspekt spożywania posiłków czy postrzegania własnego ciała. Cała rozmowa ma charakter poufny i gwarantuję zachowanie tajemnicy zawodowej.
* Podczas analizy dzienniczka żywieniowego wskazywane są niezbędne kierunki zmian, wskazane są potencjalne zagrożenia oraz mocne strony obecnego trybu życia.
* Zebrane są pomiary antropometryczne (obwód ramienia, obwód w klatce piersiowej, obwód w talii, w pasie, w biodrach, w udzie i w łydce). Założona zostaje kartoteka pomiarów (konsultacje kontrolne). Dobrze jest przyjść w obcisłej odzieży sportowej lub ubranym tak aby możliwe było zdjęcie wierzchniej warstwy odzieży.
* Podczas pierwszej konsultacji pacjent otrzymuje ustne wytyczne do pracy nad sobą i swoim sposobem odżywiania lub/ i spersonalizowaną dietę (jadłospis) Dieta jest spersonalizowana - ułożona specjalnie dla Ciebie. Na ułożenie spersonalizowanej, indywidualnej diety potrzebny jest czas, dlatego rozpiska wysyłana jest mailem w przeciągu 2-3 dni roboczych.
* Podczas pierwszej wizyty pacjent otrzyma ( wrazie potrzeby) zalecenia odnośnie niezbędnych badań do wykonania czy też wskazania do kontaktu z lekarzem specjalistą w celu szerszej diagnostyki.
Przebieg pierwszej wizyty może się różnić od opisanego scenariusza w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, wyjątkowości sytuacji oraz decyzji dietetyka co do sposobu pracy z pacjentem.
DRUGA I KOLEJNE KONSULTACJE
- Jest to uzależnione od Pacjenta oraz decyzji dietetyka o sposobie współpracy.
- Na drugiej wizycie analizie będą podlegały badania dodatkowe, które zostały zlecone na I konsultacji, wykonywane zostaną kontrolne pomiary antropometryczne. Ocenie podlegają postępy dietetyczne czy dietetyczne lub dietetyczno-treningowe, które ustalone zostały na I konsultacji.
- Sprawdzony zostaje dzienniczek żywieniowy (obowiązkowy). Podkreślone zostają wszelkie błędy żywieniowe, czyli wszystko co nie jest zgodne z zaleceniami z poprzedniej wizyty. Wskazane zostają konieczne zmiany (jeżeli będą potrzebne)
- Jeżeli dieta pacjenta (sposób odżywiania, suplementacji, styl życia) „nie działa” lub nie przynosi spodziewanych efektów, wskazane zostają zalecane zmiany.
- Omawiane są wszelkie kłopoty jakie się pojawiły przy próbie stosowania diety (zaleceń dietetycznych i suplementacyjnych), ustalany jest kompromis między tym co należy, a tym co jest możliwe do wykonania.
- Wizyta kontrolna oprócz swojej funkcji: kontrola, nadzór,zwrócenie uwagi na błędy ma również ogromne znaczenie motywacyjne. Proces stosowania diety jest niezwykle trudną drogą i nie raz pewnie zabieraliście się za „dietę” i „za siebie”. Zwykle poziom motywacji na początku drogi jest ogromny, niestety w miarę czasu stopniowo spada by osiągnąć tzw. „dno”. Jest to zupełnie naturalny proces.
CZĘSTOTLIWOŚĆ KONSULTACJI
- Zwykle druga wizyta jest zalecana po 2-4 tygodniach od pierwszej. Zależy to od tego czy Pacjent będzie miał wyniki badań krwi. Maksymalnie 4 tygodnie od I konsultacji.
- Wizyty kontrolne odbywają się najczęściej z częstotliwością co 2 lub 4 tygodnie w zależności od potrzeb pacjenta. Każdy zna siebie najlepiej, jedni wolą systematyczną kontrolę. Zachęcam jednak do kontroli nie rzadszych niż co 4-6 tygodni. Z praktycznego doświadczenia wiem, że osoby podlegające regularnym kontrolom osiągają 100% sukcesu. Natomiast te, które postanowiły, że poradzą sobie same często ulegają pokusom wrócenia do tego co było.
- Współpraca trwa tak długo jak długo pacjent sobie tego życzy. Ja proponuję by trwała tak długo jak długo jest coś do „zrzucenia” czy „naprawienia” plus trzy miesiące dla „utrwalenia”. W praktyce może to oznaczać współpracę 1, 2, 3 lub nawet 24 – ro miesięczną. Jednak ostatecznie to pacjent decyduje.